Fałszywi przyjaciele czają się na każdym kroku. Znacie ich, prawda? Szybko wzbudzają nasze zaufanie, wydaje się jakbyśmy znali ich całe życie, powierzamy im trudne zadania, wyjawiamy sekrety, a oni zdradzą nas przy pierwszej nadarzającej się okazji. Weźmy takie perfidne słowo CONFIDENT, które szczególnie upatrzyło sobie młodzież jako ofiarę. Tak chętnie moi uczniowie chcieliby opowiedzieć mi o tym jak nie cierpią konfidentów, a przekazują coś zupełnie innego. Podobnie bardzo się dziwią, że tak bez skrępowania używam słowa PRESERVATIVES ukradkiem wymieniając między sobą uśmiechy, do momentu usłyszenia, że to nie to, o czym myślą.
Na ratunek naszym uczniom przygotowałyśmy cały pakiecik ćwiczeń i gier obnażających działanie fałszywych przyjaciół i podpowiadających czym można ich zastąpić. 

Oto jaką broń przygotowałyśmy na nich:

Trzy zestawy, które mogą zostać wykorzystane do przećwiczenia słów, które najczęściej mylą się uczniom, gdyż są bardzo podobne do słów występujących w języku polskim. Zestawy bazują na 48 parach słów tzw. FALSE FRIENDS i ich poprawnych odpowiedników.

1. FALSE FRIENDS CARDS (wydrukować dwustronnie)

Karty można wykorzystać do gry w parach. Jeden uczeń podaje definicje, a zadaniem drugiego ucznia jest odgadnięcie zdefiniowanego wyrazu. W wersji odwrotnej jeden uczeń czyta wyraz, zadaniem drugiego jest zdefiniować dany wyraz. Dodatkowo uczniowie mogą układać zdania do obu wyrazów na karcie tak, aby ze zdania wynikało jego znaczenie. Ten etap może odbyć się w parach lub grupach. Można również wykorzystać je do klasowego CHALLENGE!
Również wydruk dwustronny.

Rozcinając karty jak powyżej można wykorzystać je jako fiszki. Dodatkowo można z nich ułożyć grę ławkową bez początku i końca (zamknięta figura), uczniowie poruszają się po polach i układają zdania lub podają słowo, z którym dany wyraz się może pomylić. Pojedyncze karteczki można wykorzystać do dowolnej gry planszowej np. Snakes and ladders czy Pełny Kurnik (15 zł w Pepco). Karteczek można użyć jako dopasowywanki – uczniowie łączą czerwone karteczki z zielonymi

2. FALSE FRIENDS GAME

Plik zawiera 48 pól ze zdaniami, w których wyróżnione na różowo słowo jest niepoprawnie użyte oraz pola funkcyjne, które posłużą do ułożenia gry „planszowej” na ławce czy podłodze. Karty mogą zostać użyte jak przy karteczkach z pkt. 1. Zadaniem ucznia jest przeczytanie zdania i zastąpienie różowego wyrazu poprawnym, pasującym do kontekstu wyrazem (parą z kart z pkt. 1)

3. FALSE FRIENDS DOMINO

Uwieńczeniem ćwiczeń o FALSE FRIENDS jest domino, które ostatecznie sprawdzi stopień opanowania wyrazów kłopotliwych. Różowy wyraz należy dopasować do czarnego (klucz par jest w pkt. 1)

CAŁY ZESTAW DO KUPIENIA TUTAJ

 
 

ga('send', { hitType: 'event', eventCategory: 'Czytane artykuły', eventAction: 'click', eventLabel: 'http://edublogi.pl/redir.php?url=https://angielskizawodowo.blogspot.com/2019/07/false-friends-uwazajcie-na-faszywych.html?utm_source=EduBlogi.pl&utm_medium=EduBlogi.pl&utm_campaign=EduBlogi.plFall Campaign' });Czytaj więcej