Nowoczesne technologie zupełnie zmieniły obraz edukacji. Gdy ja byłam uczniem w szkole podstawowej, magnetofon na kasety i odtwarzacz kaset VHS były jedynymi narzędziami TIK jakie stosowali nauczyciele jezyków obcych. Teraz nie wyobrażamy sobie zajęć bez projektora i tablicy interaktywnej, a do odtwarzania nagrań często używamy własnego smartfona, którym dzięki aplikacji zczytujemy QR kody, a ukryte w nich nagrania słyszymy z mini głośniczka połączonego z naszym telefonem „niewidzialnym kablem”, czyli bluetoothem. Gdy to piszę, to sama się dziwię jak to możliwe 🙂 Dodatkowo, dzisiejsi uczniowie mają dostęp do niekończących się pokładów informacji, a dzięki mediom społecznościowym mogą komunikować się z ludźmi na całym świecie. Oznacza to, że nowoczesne technologie nie tylko wpłynęły znacząco na to w jaki sposób pracują nauczyciele, ale także na to w jaki sposób uczą się uczniowie. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać ich w rozwijaniu umiejętności wykorzystania języka obcego w sytuacjach pozalekcyjnych. Jednym z narzędzi, które może w tym celu doskonale służyć nauczycielom i uczniom jest materiał audiowizualny. 
Z punktu widzenia nauczyciela materiały audiowizualne, czyli wszelkiego rodzaju video (dłuższe i krótsze) mają wiele zalet: dostarczają język obcy prezentowany w kontekście, są bazą do rozmów, a tym samym do autentycznej komunikacji i współpracy, zmuszają do szukania rzetelnych informacji, rozwijają myślenie i wiedzę o innych kulturach. Co więcej, wykorzystanie autentycznych materiałów źródłowych, takich jak zdjęcia, filmy czy nagrania audio (także w połączeniu z narzędziami TIK) wpisuje się w założenia podstawy programowej.
W dzisiejszym wpisie chciałabym się z Wami podzielić 5 sposobami na kreatywne wykorzystanie materiałów audiowizualnych na lekcji języka angielskiego, ale najpierw kilka słów o nich samych i ich funkcji w kursie Give Me Five! 6 wydawnictwa Macmillan. Nauczyciel korzystający  z tego podręcznika ma do dyspozycji zaplanowane lekcje bazujące na materiale video – „Video and 21st Century Skills lessons” (jedna lekcja w każdym z dziewięciu unitów). Bohaterami tych filmików są Amy i Max, dzielący się informacjami w prowadzonym przez siebie kanale Channel 21. Rozpoczynają każdy program prezentując nowy temat, a następnie szereg wywiadów, zdjęć i mini-filmików z nim związanych.
Tematy filmów w Give Me Five! 6:
unit 1 – Transport
unit 2 – Hobbies
unit 3 – Running to keep fit
unit 4 – Creativity and technology
unit 5 – Languages
unit 6 – Future
unit 7 – Food
unit 8 – Survival
unit 9 – Secondary school
W każdej lekcji bazującej na video znajdziemy 4 zadania dla uczniów (w podręczniku ucznia): True or False, przyporządkowanie napisów do obrazków, zadanie rozwijające tzw. 21st Century Skills (czyli umiejętności, które zostały uznane za potrzebne, aby osiągnąć sukces w dzisiejszym świecie) oraz ćwiczenie angażujące uczniów do rozmowy w parach. Dodatkowo lekcja ta jest rozwinięta o zadania w zeszycie ćwiczeń ucznia.
Czas na 5 dodatkowych kreatywnych sposobów na video, dzięki którym będziecie mogli urozmaicić Wasze lekcje:

1. Tylko dźwięk

Nie zdradzamy uczniom tematu video. Włączamy film, ale wygaszamy ekran, a więc uczniowie będą słyszeć wyłącznie dźwięk. Na podstawie tego co usłyszą, muszą określić temat filmu i zrobić krótkie (2-, 3- zdaniowe) notatki. Jeśli chodzi o video w Give Me Five!6, to należy uważać i rozpocząć odtwarzanie filmu po krótkim wstępie, ponieważ Amy i Max podają na początku temat filmu (pierwsza minuta). Dodatkowo można zachęcić uczniów do narysowania tego, co sobie wyobrażają podczas słuchania. Po ponownym obejrzeniu będą mogli porównać swoje rysunki z oryginałem.

2. Tylko obraz

Tym razem wyłączamy dźwięk, a uczniowie skupiają się tylko na tym, co widzą i na tej podstawie zgadują temat filmiku. Video z unitu 1 Give Me Five! 6 obraca się wokół tematyki transportu, a więc pojawiają się tam zdjęcia, czy klipy przedstawiające różne środki transportu. Uczniowie mają więc dosyć łatwe zadanie – wobec tego warto zaangażować ich dodatkowo w trakcie tego zadania, np. poprosić o zrobienie krótkich notatek próbując odgadnąć co akurat w tym momencie mogliby opowiadać bohaterowie filmu. Przy ponownym oglądaniu, także bez dźwięku, uczniowie mogą pokusić się o stworzenie dubbingu 🙂

3. Opowiedz co widzisz

Dzielimy uczniów na pary. Uczniowie siadają na przeciwko siebie w ten sposób, aby jedna osoba z  pary siedziała tyłem do ekranu. Puszczamy filmik bez głosu, a uczniowie, którzy widzą to co dzieje się na ekranie mają za zadanie opisywać to co widzą swoim partnerom z pary. Podczas ponownego oglądania uczniowie zamieniają się miejscami.

4. Wypisz jak najwięcej słówek 

Super pomysłem na to, aby zaktywizować uczniów podczas oglądania filmu jest poproszenie ich o to, aby wypisali jak najwięcej usłyszanych słówek z podanej tematyki. I tak np. jeśli tematem filmu jest „transport” mogą wypisać nie tylko nazwy środków transportu, ale także czasowniki lub nawet całe zdania (np. It takes 5 minutes). Później na bazie tych notatek możecie wspólnie stworzyć słowniczek w formie mapy myśli (na tablicy lub dużej płachcie szarego papieru).

5. Nagraj się!

A co gdyby uczniowie sami nagrali filmy? Jako kreatywne zadanie domowe lub projekt z długim terminem realizacji. Podzieleni w pary stworzyliby filmiki bardzo podobne do tych, które prezentują nam Amy i Max. Mogliby potraktować je jako wzór lub inspirację i do nagrania wykorzystać telefony komórkowe, materiały, które sami stworzą (np. napisy czy rysunki) lub zmontować filmy w jakimś łatwym do obsługi programie.

BONUS

To już prawie koniec mojego wpisu. Mam nadzieję, że kiedyś użyjecie tych pomysłów, a jeśli zainteresowała Was seria Give me Five! to kliknijcie TUTAJ i poczytajcie jak wiele dobroci może ona wnieść w Wasze zajęcia. Jako mały bonus stworzyłam uniwersalną kartę, którą możecie dać uczniom do wklejenia do zeszytu po obejrzeniu video z każdego unitu. Uczniowie będa uzupełniać tam podstawowe informacje typu: kto wystąpił w filmie, jaki był jego temat, jakie spojawiło się tam słownictwo, ciekawostki lub np. jakie kraje lub miasta zostały w nim wspomniane.  Uczniowie mogą ją uzupełniać w trakcie oglądania lub po obejrzeniu i wykonaniu zadań z podręcznika. Myślę, że będzie to dobra forma podsumowania filmu, a uczniowie będą mogli łatwo powrócić do informacji zawartych w tej „wklejce”. Kartę (a właściwie dwie karty na stronie A4) możecie pobrać klikając TUTAJ.

KONKURS

Na sam koniec zapraszam Was do wzięcia udziału w konkursie. Wydawnictwo Macmillan przygotowało dla Was aż 3 nagrody. Aby wziąć w nim udział wystarczy napisać w komentarzu pod tym wpisem swój ulubiony/ciekawy sposób na wykorzystanie video na lekcji. Na odpowiedzi czekam do 22 września do godziny 22:00. Wyniki konkursu pojawią się w tym wpisie 23 września.
Zapoznaj sie z Regulaminem Konkursu.
Czekam na Wasze cudowne pomysły! Wiem, że macie ich mnóstwo i uwielbiacie się nimi dzielić 🙂
Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem Macmillan.
ga('send', { hitType: 'event', eventCategory: 'Czytane artykuły', eventAction: 'click', eventLabel: 'http://edublogi.pl/redir.php?url=https://minienglishblog.blogspot.com/2019/09/5-sposobow-na-kreatywne-wykorzystanie.html?utm_source=EduBlogi.pl&utm_medium=EduBlogi.pl&utm_campaign=EduBlogi.plFall Campaign' });Czytaj więcej